8050012883 11940001055, PFA Series Filter Fan for 223 x 223mm Fans, Thermoplastic Frame, 252 x 252 x 44mm Hirschmann
25830,00 ₽
The Pfannenberg Exhaust filter provides secure contact service on the installation cut-out edges without the use of beryllium copper gaskets. It offers enhanced IP 54 protection through a foam seal and features a patented 4-corner fastening system for a more secure installation. The Filterfans is the culmination of 60 years experience in thermal management. Using filterfans is the most efficient and cost-effective way to remove heat from the electrical cabinet at ambient temperatures below target internal. In order to utilize this cost-effective and energy efficient cooling solution, the shielding effect of the electrical cabinet housing for EM radiation is reduced by the installation cut-out. When the EMC filterfan is used, this shield is securely closed via a metal grid so that EM radiation is attenuated before entry and exit.
| Series | PFA |
| Brand | Pfannenberg |
| Width | 252 mm |
| Thickness | 44mm |
| Length | 252 mm |
| Fan Size | 223x223mm |
| Filter Type | Exhaust Filter |
| Frame Material | Thermoplastic |
| Бренд | PFANNENBERG |
|---|
