8007621873 CDCLVP1102RGTT, Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 1:2 2 GHz 16-VFQFN Exposed Pad Hirschmann
1530,00 ₽
CDCLVP1102 / 1204 / 2102 Clock Buffers
The Texas Instruments CDCLVP1102, CDCLVP1204, and CDCLVP2102 are highly versatile, low additive jitter clock buffers. The TI CDCLVP1204 and CDCLVP2102 clock buffers can generate four copies of LVPECL clock outputs from one of two selectable LVPECL, LVDS, or LVCMOS inputs for a variety of communication applications. The TI CDCLVP1102 clock buffer can generate two copies of LVPECL clock outputs from one LVPECL, LVDS, or LVCMOS input. Each of these TI clock buffers has a maximum clock frequency of 2 GHz and a maximum core current consumption ranging from 33mA to 48mA. The CDCLVP1102, CDCLVP1204, and CDCLVP2102 are optimized for use in wireless communications, telecommunications/networking, medical imaging, and test/measurement equipment.
| Series | CDCLVP1102 |
| Brand | Texas Instruments |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Clock Buffer |
| Product Type | Clock Buffers |
| Subcategory | Clock & Timer ICs |
| Factory Pack Quantity: Factory Pack Quantity | 250 |
| Type | Clock Buffers(Non-PLL) |
| Number of Outputs | 2 Output |
| Output Type | LVPECL |
| Package / Case | VQFN-16 |
| Maximum Operating Temperature | +85 C |
| Minimum Operating Temperature | -40 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supply Voltage — Max | 3.6 V |
| Supply Voltage — Min | 2.375 V |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Input Type | LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Max Output Freq | 2000 MHz |
| Maximum Input Frequency | 2 GHz |
| Propagation Delay — Max | 0.45 ns |
| Development Kit | CDCLVP1102EVM |
| Бренд | Texas Instruments |
|---|
